Garfield linnas (Garfield on the Town, USA, 1983) [Garfield]

Written: Jim Davis and Lorenzo Music
Directed: Phil Roman
Starring: Lorenzo Music
Narrated: Thom Huge
Theme music composer: Ed Bogas and Desiree Goyette (music and lyrics), Robert Vandervort (co-writer of “Home Again”), Desiree Goyette and Lou Rawls (vocals)
Country of origin: United States
Original language: English
Executive producer: Jay Poynor
Producer: Lee Mendelson and Bill Melendez
Editor: Roger Donley, Michael Tomack, Richard C. Allen
Cinematography: Amy Barrick
Running time: 24 minutes
Production company: Mendelson–Melendez Productions, United Media Productions
Release: October 28, 1983

Jon on väga vihane nii Garfieldi kui ka Odie peale, kui need kaks taaskord terve maja sassi ajavad. KUid siis viib Jon Garfieldi loomaarsti juurde kuid teel sinna kukub kass autost välja ja jääb üksi keset linna. Garfield pole paanikas ja üsna ruttu püüab sõbraks saada tänavakassi Clawsiga. Garfield jookseb kokku tänavakassigängijuhiga ja too kutsub oma liikmed ka kohale, Garfield paneb jooksu ja oma peidukohas kohtub ta oma emaga. Koht kus nad on, on “Mama Leoni Itaalia restoran” ning seal sündiski Garfield ja sealt on alguse saanud kassi lasanje armastus. Jon aga hakkab kassi otsima.

Järgmine päev viib ema Garfieldi kogu ülejäänud perekonnaga kohtuma. The Claws leiavad Garfieldi ja käsivad välja tulla kuid kassi perekond leiab et nad aitavad Garfieldi ja perekond aitab omasid. Garfield peidab ennast samal ajal kui tema perekond tema eest võitleb. Hiljem tunnistavad nad et kadestavad Garfieldi kena ja lihtsalt elu kodukassina ning seepeale jätab Garfield nendega hüvasti ja lahkub.

Garfield on nälgas ning üksi tänaval kui hakkab sadama. Auto sõidab mööda ja Garfield mõistab et see on Jon. Garfield püüab Joni tähelepanu saada aga kukub väsinuna maha. Odie märkab kassi ja käsib Jonil peatuda. Jon ja Odie naasevad Garfieldiga koju.

Hommikul aga mõtleb Garfield kas kogu juhtunu oli päris või väljamõeldud. Kuid Garfieldi ema vaatab poega läbi akna ning kui Garfield vaatama läheb, näeb ta ema Joni aiast lahkumas.

Jon Arbuckle: I’d like to place an ad, please. Lost: beautiful orange-striped tabby cat of the big-boned persuasion. Answers to the name Garfield. When found, he’ll probably be hungry. His favorite dish is lasagne, but he’ll take pretty much any pasta dish; maybe a nice cavatini, heavy on the meat sauce. Please call Jon Arbuckle anytime at 555-7272. A generous reward is offered. So how much will that cost. Oh, I see. In that case, let it read, Lost: fat orange tabby cat. Reward.

Garfield: Good morning, Morning. Guess I’ll get up, wake Jon, exercise… unless, of course, that floor is cold. I hate cold floors. I’m not getting out of bed if that floor is the slightest bit chilly.

Jon Arbuckle: I was afraid he might have been hit by a car.
Dr. Liz Wilson: In that case, you don’t need a vet; you need a tow truck.

Jon Arbuckle: Hungry, Garfield?
Garfield: You guessed it, buster.

Garfield: Well, shadow, I guess it’s just you and me. Let’s take ’em! Good idea. Wait for me!

Garfield: I’m sorry I let you down, Mom.
Garfield’s Mom: Oh, there’s nothing to be sorry about, Garfield. Not all of us are cut out to be mousers.
Garfield: I’ll say.

10/7 (Mingil põhjusel see osa isegi meeldis mulle.)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s